Gmina Skrwilno

Dziś jest: niedziela, 26 września 2021 roku       Imieniny: Justyny, Cypriana
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Aktualności Wydarzenia ŚWIĘTO KONIA W SKRWILNIE

ŚWIĘTO KONIA W SKRWILNIE

Drukuj

c_150_100_16777215_0_http___skrwilno.pl_images_stories_galerie_w_artykulach_Swieto_konia_2018_art_40293498_310341199732349_8375929170642862080_n.jpg25 sierpnia br., w Skrwilnie, na terenie Nadleśnictwa odbył się szereg wydarzeń związanych z imprezą pod nazwą ŚWIĘTO KONIA, w ramach Projektu „Koniom Wdzięczni – tradycje koniarskie regionu” dofinansowanego ze środków Starostwa Powiatowego w Rypinie. Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Skrwilno „Grodzisko”, natomiast instytucjami współorganizującymi: Kujawsko – Pomorski Związek Hodowców Koni, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie oraz Gmina Skrwilno.

Widowisko rozpoczęto o godz. 11.00 uroczystym otwarciem.

Zainteresowani mieli możliwość podziwiania: wystawy malarskiej Wojciecha Palińskiego oraz Stanisława Głowackiego (mieszczącej się tego dnia w nowo powstałej sali edukacyjnej należącej do Nadleśnictwa Skrwilno), znajdujących się nieopodal zabytkowych sprzętów i maszyn napędzanych dawniej mięśniami koni (należących do p. Janusza Pepel) oraz wystawy pn. „Opowieść o koniach i towarzyszących im ludziach” (autorem i prezenterem był p. Andrzej Szalkowski, natomiast aranżację plastyczną opracował p. Leszek Kamiński). W godzinach przedpołudniowych odbył się  pokaz podkuwania koni (wyk. p. Tomasz Patyna) oraz pogawędka na temat zdrowia i opieki nad końmi (wyk. p. Anna Duszek).

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, rozstrzygnięto wakacyjny konkurs plastyczny "Mój wymarzony koń, mój wymarzony zaprzęg i kulig” zorganizowany dla dzieci ze Szkół Podstawowych Powiatu Rypińskiego. Przy ocenianiu prac komisja zwracała szczególną uwagę na samodzielność i oryginalność, biorąc pod uwagę wiek dziecka/autora. Trzecie miejsce przypadło Michałowi Ciarcińskiemu, drugie -  Adrianowi Sokołowskiemu, zaś zwycięstwo swym rysunkiem wywalczył siedmioletni Ksawery Gadomski. Jego wielobarwny zaprzęg konny na czerwonej łące zauroczył całą komisję.
Dodatkową atrakcję zapewniały dzieciom konkursy i animacje przygotowane  przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej i Stowarzyszenie Grodzisko.

Kolejną niespodzianką dla widzów okazał się konkurs skierowany do osób posiadających tradycyjne i historyczne zaprzęgi konne. Rozróżniono dwie kategorie:

  1. Zaprzęgnięte i użytkowane
  2. Obiekty kolekcjonerskie i wystawowe

Przed widownią zaprezentowały się m.in.: bryczki, dorożki, wolanty, powozy vis a vis, spider.
Warto nadmienić, iż uczestnicy konkurencji przywiązali niesamowitą wagę nie tylko do wyglądu wystawianych powozów konnych, ale także do własnych stylizacji, które nadały klimatu całej „zabawie”. Komisja konkursowa oceniała oryginalność, historyczność, stan zachowania, spójność stroju do prezentowanego powozu oraz sposób prezentacji.
W kategorii powozów zaprzęgniętych trzecie miejsce zajął  p. Jerzy Grzela z Działdowa za powóz vis-a-vis zaprzęgnięty w parę ślązaków. Drugie miejsce trafiło p. Jackowi Soborskiemu za powóz typu Spider, zaprzęgnięty w parę gniadych koni małopolskich - zastosowano uprząż angielską dopracowaną w najmniejszym szczególe. Zaszczytne pierwsze miejsce zdobył Grzegorz Jachimiak z Płocka za prezentację wyjątkowego, historycznego zaprzęgu vis-a-vis z 1985 roku. Należy podkreślić, iż powstał on w warsztacie Schumana w Coburgu i był prezentem ślubnym dla księżniczki Wiktorii - córki królowej Angielskiej. Powóz, uprząż, konie, stangret, oraz stylizacja całej obsady doskonale odzwierciedlała modę z końca XIX wieku.
W kategorii pojazdów wystawowych zwycięstwo przyznano p. Adamowi Dołęgowskiemu ze Skrwilna za wolant z lat 40., który powstał w rypińskim warsztacie należącym wówczas do pana Bonowicza. Na drugim zaś miejscu uplasowała się piękna dorożka z przełomu XIX i XX wieku, własność p. Jacka Soborskiego.

Wraz z wybiciem godziny 12.45 sznur zachwycających zaprzęgów oraz jeźdźców wyruszył defiladą ulicami Skrwilna, po czym tradycyjnie rozpoczęły się zawody Ligi Zaprzęgowej Województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego.

   

Aktualności Wydarzenia ŚWIĘTO KONIA W SKRWILNIE

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...