Gmina Skrwilno

Dziś jest: wtorek, 21 września 2021 roku       Imieniny: Jonasza, Mateusza
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Aktualności Informacje Projekt pt. "Zajęcia wakacyjne"

Projekt pt. "Zajęcia wakacyjne"

Drukuj

c_150_100_16777215_0_http___skrwilno.pl_images_stories_galerie_w_artykulach_Zajecia_wakacyjne_2017_zajęcia_w_Czarni_Małej.jpgStowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Skrwilno „GRODZISKO” wspiera grupę nieformalną, która pozyskała dofinansowanie na realizację projektu pt.: ”Zajęcia wakacyjne”. Projekt zakładał realizację w miesiącu lipcu zajęć dla dzieci w trzech świetlicach wiejskich: w Urszulewie, w Czarni Małej oraz w Okalewie. Dofinansowanie zostało przyznane z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Inicjuj z FIO Bis” realizowanego przez Stowarzyszenie Kujawsko – Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych „TŁOK”. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu a frekwencja zawsze przekraczała 100 procent. Dzieci oprócz zajęć skoncentrowanych głównie na zabawie uczestniczyły w różnego rodzaju pogadankach. Jedną z nich była pogadanka o osobach niepełnosprawnych. Wykładowcy starali się zwrócić uwagę dzieci na problem niepełnosprawności, wytłumaczyć kim są takie osoby i nakierować je na wykazywanie gotowości do zawierania bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, których dotyczył ten problem. Dzięki zajęciom plastycznym świetlice zapełniły się najróżniejszymi pracami dzieci. Prace te mogli podziwiać dumni rodzice oraz osoby odwiedzające placówki.

Dzieci z Urszulewa 26 lipca miały wyjątkowych gości. Na zajęcia przyjechali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Rypinie oraz ich wierny towarzysz Pako (owczarek belgijski). Na początku spotkania Pani Dorota Rupińska oraz Pan Marcin Pankowski porozmawiali z dziećmi o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji, o zachowaniu nad wodą oraz wtedy gdy zostają same w domu. Uczulili również by nie rozmawiać z nieznajomymi. Następnie zaprezentowali dzieciom wyposażenie policjanta. Największą sensację wzbudziły kajdanki. Na zakończenie pies Pako zaprezentował swoje umiejętności policyjne. Większość dzieci po tym spotkaniu marzy o zawodzie policjanta.
3 sierpnia na zakończenie projektu dzieci pojechały na wycieczkę do Warszawy. Pod opieką wolontariuszy, zwiedzały m.in. „Niewidzialną wystawę”.  Mimo, że nikt z uczestników nie widział przedmiotów, które oglądał, zwiedzanie było niezapomnianym doświadczeniem życiowym. Dzieci przekonały się jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej – w ciemnościach poruszały się w domowej kuchni, na spacerze w lesie, na ulicy. Przewodnikami na niewidzialnej wystawie były osoby niewidome i niedowidzące, które mówiły o swoich życiowych problemach i sukcesach, zachęcając  wszystkich do podejmowania życiowych wyzwań np. do  udziału w rywalizacji  sportowej.
Uczestnicy wyjazdu z zainteresowaniem zwiedzili również PGE Narodowy, gdzie ku zdziwieniu wszystkich nie było murawy trawiastej na płycie stadionu. Każdy mógł zająć miejsce w skórzanym fotelu na trybunie przeznaczonej  dla” vipów”.  Na koniec pobytu na Narodowym grupa udała się do szatni dla zawodników, gdzie można było sobie zrobić zdjęcie na tle koszulek z nazwiskami zawodników drużyny narodowej.
Poprzez realizację projektu główne zadanie czyli integracja dzieci z małych miejscowości, odciągnięcie ich od telewizorów, komórek i komputerów zostało spełnione w 100 procentach.


Stowarzyszenie „GRODZISKO” składa serdeczne podziękowania wolontariuszom, nauczycielom prowadzącym zajęcia oraz rodzicom. Dziękujemy Gminie Skrwilno za udostepnienie świetlic.

   

Aktualności Informacje Projekt pt. "Zajęcia wakacyjne"

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...