Ponad 13 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. W maju ruszą pierwsze wypłaty świadczeń.
Dzięki specjalnej specustawie uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się już o świadczenie 500 plus i żłobkowe, a niebawem będą także mogli złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy. Pierwsze wypłaty świadczenia 500 plus trafią na ich konta bankowe już w maju - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać wnioski o 500 plus na dzieci do 18 roku życia na dwa okresy świadczeniowe: bieżący- trwający do końca maja oraz na nowy, który rozpocznie się 1 czerwca i będzie obowiązywał do końca maja 2023 roku. Przy czym świadczenie 500 plus przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, kiedy przebywa z dziećmi w Polsce. Dotychczas w całym kraju uchodźcy z Ukrainy złożyli około 318 tys. wniosków o świadczenie 500 plus dla około 487 tys. dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim takich wniosków złożono ponad 13 tys. w tym 7,4 tys. wniosków obejmujących 11,2 tys. dzieci - na bieżący okres świadczeniowy oraz 5,6 tys. wniosków na 8,6 tys. dzieci na nowy okres świadczeniowy, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r. – dodaje rzeczniczka.
O świadczenia rodzinne z ZUS mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pomoc przy założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu elektronicznie wniosków o świadczenia uchodźcy mogą uzyskać w placówkach ZUS na salach obsługi klientów.
Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim