Gmina Skrwilno

Dziś jest: środa, 12 czerwca 2024 roku       Imieniny: Janiny, Onufrego
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Skrwilno i okolice

Skrwilno i okolice

Witacz Sołectwa Szczawno na Dożynki Gminno-Parafialne w Skrwilnie

Drukuj

Witacz Sołectwa Szczawno na Dożynki Gminno-Parafialne w Skrwilnie

Podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Skrwilnie, dnia 2 września br. odbyło się rozstrzygnięcie gminnego etapu konkursu „Pomysłowy Witacz Dożynkowy 2023”. Nagrodą główną była możliwość zgłoszenia witacza z Gminy Skrwilno do udziału w wojewódzkim etapie w/w konkursu.

Witacz wykonany przez mieszkańców sołectwa Szczawno okazał się nietuzinkowym, niespotykanym projektem. Bazą dla koncepcji witacza jest motyw towarzyszącego miejscowości jeziora Skrwileńskiego oraz istniejącej nad nim chaty rybaka.

Właśnie chatę rybaka, tradycję rybołówstwa i rolnictwa tradycyjnego uczyniono tematem przewodnim witacza.

Czytaj całość

NEKROPOLIA WŁAŚCICIELI OKALEWA

Drukuj

Czytaj całośćZałożona została w latach siedemdziesiątych XIX w.

W południowo – wschodniej części nekropolii znajduje się nagrobek w formie kapliczki, wspartej na 4 kolumnach, z figurą w pełnej postaci, stojącej na cokole, Matki Bożej z ramionami złożonymi na piersi. Poniżej, w płytkiej wnęce tablica z umieszczonymi od góry herbami Dołęga i Radwan oraz napisem:
„D.O.M./ TU SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI Ś.P./ KUNEGUNDY Z LASOCKICH/ MIODUSKIEJ/ MAŁŻONKI SĘDZIEGO POKOJU P TU LIPNOWSKIEGO/ WŁAŚCICIELA ZIEMSKIEGO/ ZM. DN. 29 MAJA 1873 R. W WIEKU LAT 78/ POZOSTAŁA CÓRKA, WNUKI I PRAWNUKI/ PROSZĄ O WESTCHNIENIE/ DO BOGA.”

Czytaj całość

KRZYŻ POWSTAŃCZY

Drukuj

Czytaj całośćKrzyż powstańczy znajduje się w miejscu, gdzie w końcu lutego 1863 r. ówczesny proboszcz skrwileński ks. J. Żołnowski pochował 8 powstańców poległych w walce z oddziałem wojsk rosyjskich pod miejscowością Ruda.

Czytaj całość

CMANTARZ PARAFIALNY w Skrwilnie

Drukuj

Czytaj całośćCmentarz grzebalny w Skrwilnie założony został w 1837 r. przez ks. B. Świerkockiego, ówczesnego proboszcza parafii. W latach siedemdziesiątych XIX w. został ogrodzony parkanem kamiennym przez ks. Ł. Grabowskiego W tym czasie na cmentarzu znajdował się duży drewniany krzyż oraz figura św. Jana Napomucena. Gruntowne zmiany zaszły w roku 1894 – postawiono figurę dębową Chrystusa Ukrzyżowanego oraz zasadzono wiele drzew. Prawdopodobnie, w tych latach, podczas remontu, cmentarz otoczony  został parkanem i obsadzony drzewami morwowymi przez ks. D. Jędrzejkowskiego. Ten piękny parkowy wygląd wzbudzał wielki zachwyt biskupów przybywających do Skrwilna na wizyty kanoniczne.

Czytaj całość

Rzeka Skrwa - szlak kajakowy

Czytaj całość    Zapraszamy do obejrzenia fragmentu programu TVP Polonia pt. "Błękitne miejsca". W materiale filmowym zaprezentowano walory turystyczno-rekreacyjne rzeki Skrwy.

Spływ kajakowy - informacje organizacyjno-techniczne

 

Czytaj całość

Strona 1 z 2

Skrwilno i okolice

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...