Gmina Skrwilno

Dziś jest: niedziela, 26 marca 2023 roku       Imieniny: Emanuela, Larysy
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Skrwilno i okolice

Skrwilno i okolice

NEKROPOLIA WŁAŚCICIELI OKALEWA

Drukuj

Czytaj całośćZałożona została w latach siedemdziesiątych XIX w.

W południowo – wschodniej części nekropolii znajduje się nagrobek w formie kapliczki, wspartej na 4 kolumnach, z figurą w pełnej postaci, stojącej na cokole, Matki Bożej z ramionami złożonymi na piersi. Poniżej, w płytkiej wnęce tablica z umieszczonymi od góry herbami Dołęga i Radwan oraz napisem:
„D.O.M./ TU SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI Ś.P./ KUNEGUNDY Z LASOCKICH/ MIODUSKIEJ/ MAŁŻONKI SĘDZIEGO POKOJU P TU LIPNOWSKIEGO/ WŁAŚCICIELA ZIEMSKIEGO/ ZM. DN. 29 MAJA 1873 R. W WIEKU LAT 78/ POZOSTAŁA CÓRKA, WNUKI I PRAWNUKI/ PROSZĄ O WESTCHNIENIE/ DO BOGA.”

Czytaj całość

KRZYŻ POWSTAŃCZY

Drukuj

Czytaj całośćKrzyż powstańczy znajduje się w miejscu, gdzie w końcu lutego 1863 r. ówczesny proboszcz skrwileński ks. J. Żołnowski pochował 8 powstańców poległych w walce z oddziałem wojsk rosyjskich pod miejscowością Ruda.

Czytaj całość

CMANTARZ PARAFIALNY w Skrwilnie

Drukuj

Czytaj całośćCmentarz grzebalny w Skrwilnie założony został w 1837 r. przez ks. B. Świerkockiego, ówczesnego proboszcza parafii. W latach siedemdziesiątych XIX w. został ogrodzony parkanem kamiennym przez ks. Ł. Grabowskiego W tym czasie na cmentarzu znajdował się duży drewniany krzyż oraz figura św. Jana Napomucena. Gruntowne zmiany zaszły w roku 1894 – postawiono figurę dębową Chrystusa Ukrzyżowanego oraz zasadzono wiele drzew. Prawdopodobnie, w tych latach, podczas remontu, cmentarz otoczony  został parkanem i obsadzony drzewami morwowymi przez ks. D. Jędrzejkowskiego. Ten piękny parkowy wygląd wzbudzał wielki zachwyt biskupów przybywających do Skrwilna na wizyty kanoniczne.

Czytaj całość

Rzeka Skrwa - szlak kajakowy

Czytaj całość    Zapraszamy do obejrzenia fragmentu programu TVP Polonia pt. "Błękitne miejsca". W materiale filmowym zaprezentowano walory turystyczno-rekreacyjne rzeki Skrwy.

Spływ kajakowy - informacje organizacyjno-techniczne

 

Czytaj całość

Strona 1 z 2

Skrwilno i okolice

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...