XXVII Bieg Niepodległości w Skrwilnie
7 października 2023 roku
XXVII Bieg Niepodległości w Skrwilnie
7 października 2023 roku
Komunikat
dotyczący rolnictwa ekologicznego
Zgodnie z art. 147b ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 412 ze zm.) wprowadzonym ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 1530) w 2023 roku rolnicy, którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności ekologicznych mogą dodatkowo zawnioskować o przyznanie płatności ekologicznych w ramach Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, Pakietu 8. Trwałe użytki zielone oraz Pakietu 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi (w odniesieniu do upraw paszowych na gruntach ornych i TUZ) do gruntów, do których nie ubiegali się o ich przyznanie, jeżeli grunty te były wskazane we wniosku o przyznanie płatności ekologicznych.
Aby zawnioskować o przyznanie płatności ekologicznych (WPR 2023-2027) w ramach Pakietu 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych, Pakietu 8. Trwałe użytki zielone oraz Pakietu 9. Małe gospodarstwa
z uprawami ekologicznymi należy w terminie do 31 sierpnia 2023 r. złożyć za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) zmianę do wniosku o przyznanie płatności ekologicznych WPR 2023-2027.
Dodatkowe wnioskowanie wynika z wprowadzonych w przepisach krajowych zmian zgodnie z którymi obniżona została wymagana w tych pakietach obsada zwierząt z 0,5 DJP/ha do 0,3 DJP/ha.
Do 31 sierpnia 2023 roku rolnicy mogą również dokonać zmian we wniosku o przyznanie płatności ekologicznych w zakresie dotyczącym upraw paszowych na gruntach ornych lub trwałych użytków zielonych.
Wszystkim rolnikom, zarówno tym którzy wnioskowali o te pakiety w terminie przewidzianym
na złożenie wniosku o przyznanie płatności ekologicznych jak również tym, którzy do dnia 31 sierpnia zawnioskują o przyznanie płatności ekologicznych w ramach tych pakietów, zostanie naliczona płatność ekologiczna na podstawie obniżonego poziomu 0,3 DJP.
Szczegóły w placówkach ARiMR oraz na stronie internetowej www.gov.pl/web/arimr.
22 stycznia w Hali Sportowej w Skrwilnie świętowaliśmy Gminny Dzień Babci i Dziadka połączony z Charytatywnym Turniejem Drużyn Organizacji, Instytucji i Zakładów Pracy.
Pierwsza część niedzielnego wydarzenia miała uroczysty charakter. Po przywitaniu gości odbyły się inscenizacje dedykowane Babciom i Dziadkom. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiły dzieci z przedszkola gminnego w Skrwilnie oraz uczniowie szkół podstawowych gminy Skrwilno.
Jako pierwsza zaprezentowała się grupa sześciolatków z Zespołu Szkół w Skrwilnie, przedstawiając „Humorystyczną scenkę z okazji Dnia Babci i Dziadka”. Dzieci wykazały się taneczno-aktorskimi umiejętnościami, co spowodowało, że uśmiechom na twarzach seniorów nie było końca.
Kolejną dawkę pozytywnych emocji dostarczyli uczniowie z klas I, II i III Szkoły Podstawowej w Okalewie. W prezentowanym przez siebie spektaklu przekazali widzom „O Babci i Dziadku słów kilka”, wplatając w całość 2 utwory muzyczne: „Wszystko dla Ciebie” oraz „Piosenkę dla Babci i Dziadka”.
Jako ostatni tego dnia wystąpili młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Skudzawach, której uczniem jest Filip Zaniecki - dzielny bohater, któremu wszyscy bardzo kibicują oraz pragną pomóc w procesie Jego leczenia.
Strona 1 z 13