Gmina Skrwilno

Dziś jest: czwartek, 18 kwietnia 2024 roku       Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Historia

Historia gminy

Drukuj

Czytaj całośćPierwsze ślady osadnictwa na tych ziemiach sięgają IX-X w. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty grodziska usytuowanego nad brzegiem jeziora Skrwilno, po jego północno- zachodniej stronie.

    W końcu XII wieku gród i podgrodzie zostały całkowicie spalone najprawdopodobniej na skutek najazdów Prusów. Usytuowanie geopolityczne grodu skrwileńskiego na pograniczu polsko-pruskim wyznaczało jego obronną funkcję. Osada była położona wśród lasów, wód i bagien oraz pól piaszczystych, uniemożliwiało to ludności tam mieszkającej zajmowanie się uprawą roli. Znaczącą rolę odgrywało prawdopodobnie łowiectwo, handel i rybołówstwo.

Czytaj całość

Skarb Skrwileński

Drukuj

Czytaj całość  27 maja 1961 roku ekspedycja archeologiczna z Torunia pracująca pod kierunkiem Jadwigi Chudziakowej na grodzisku wczesnośredniowiecznym w Skrwilnie dokonała niezwykłego odkrycia. W płytkim, około 50 centymetrowym wykopie znaleziono skarb. W jego skład wchodziły przedmioty ze złota, srebra oraz perły. Wyroby ze złota ważyły 2 kg, a przedmioty ze srebra około 5 kg .

Czytaj całość

Miejsce pamięci ofiar hitleryzmu w Raku

Drukuj

Czytaj całość    Jesień skłania częściej do refleksji nad mijającym czasem. Nie zawsze są to refleksje pogodne. Szczególnie gdy dotyczą tragicznych losów wojny, okupacji, okrucieństw i masowych mordów, jakie popełniał na narodzie polskim hitlerowski okupant. Przed coroczną procesją do lasu skrwileńskiego koło Raku, gdzie podczas mszy św. polowej ofiarujemy znów swoją pamięć tym, którzy pomordowani tu w pierwszych miesiącach II wojny światowej spoczęli w zbiorowych mogiłach, pośpiesznie zasypywanych przez oprawców, aby ukryć wszelkie ślady, każdej jesieni powracają wspomnienia tragicznego czasu wojny i cierpień, jakich wtedy doznawał cały naród polski.

Czytaj całość

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...