Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 z późn. zm.), przewiduje, że obowiązek realizacji zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie spoczywa na organach administracji rządowej oraz organach jednostek samorządu terytorialnego.
Artykuł 9a ust.1 ustawy o przemocy w rodzinie, nakłada na gminę obowiązek przeciwdziałania przemocy w rodzinie w ramach pracy zespołu interdyscyplinarnego. Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych. Zespół interdyscyplinarny jest elementem tworzonego przez gminę systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Powoływany przez Wójta, działa na podstawie porozumień zawartych między Wójtem z podmiotami, których przedstawiciele wchodzą w skład zespołu.
Przepisy ustawy wskazują podmioty, których przedstawiciele obligatoryjnie wchodzą w skład zespołu, to przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Natomiast krąg osób, które fakultatywnie mogą wchodzić w skład zespołu, to prokuratorzy, przedstawiciele podmiotów innych niż określone w art. 9a ust.3 ustawy, działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Praca w zespole stwarza możliwość tworzenia koalicji organizacji i służb o charakterze strategicznym, współdziałania przy prowadzeniu oddziaływań interwencyjnych i pomocowych, uwzględniającego różne perspektywy widzenia przedmiotowych spraw, w tym: psychologicznego, medycznego, prawnego, społecznego, moralnego.
Osoby działające w zespole powinny przejść gruntowne szkolenie w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Nie ulega wątpliwości, że powinny posiadać umiejętność wspierania osoby krzywdzonej w jej procesie wychodzenia z przemocy. Wychodząc naprzeciw potrzebom szkoleniowym, doradczym dla członków zespołu interdyscyplinarnego, Wójt Gminy Skrwilno i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skrwilnie zorganizowali seminarium doradczo-szkoleniowe dla członków zespołu oraz osób kierujących placówkami, instytucjami i organizacjami zobligowanych niejako "z urzędu" do udzielania pomocy ofiarom przemocy. Seminarium zaplanowano na 19 listopada 2013 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, z następującym porządkiem spotkania:
- 9:00 - otwarcie seminarium i powitanie zaproszonych gości,
- 9:10 - część I – seminarium przeznaczona dla zaproszonych gości i członków zespołu interdyscyplinarnego,
- 10:00 - część II seminarium, przeznaczona dla członków zespołu interdyscyplinarnego, zespołów roboczych,
- 15:00 – zakończenie seminarium.
Seminarium poprowadził specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, doradca ds. zespołów interdyscyplinarnych Pan Zbigniew Piechocki, osoba współpracująca w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Toruniu.