Gmina Skrwilno

Dziś jest: niedziela, 28 maja 2023 roku       Imieniny: Augustyna, Jaromira
Polish English German Russian

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Odpady Selektywna zbiórka odpadów Zużyte baterie i akumulatory

Zużyte baterie i akumulatory

Drukuj

zbierajmy zużyte baterie

Zużyte baterie i akumulatory - oddajemy w kilku miejscach w naszej Gminie do specjalnie do tego celu wyznaczonych, oznakowanych pojemników:

 • Urząd Gminy
  ul. Rypińska 7
  87-510 Skrwilno
 • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skrwilnie
  ul. Bieżuńska 16
  87-510 Skrwilno
 • Szkoła Podstawowa w Okalewie
  Okalewo 62
  87-510 Skrwilno
 • Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Wolność i Demokrację w Skudzawach
  Skudzawy 27
  87-510 Skrwilno

Zużyte baterie i akumulatory stanowią zagrożenie głównie ze względu na ołów, kadm i nikiel. Gdy zostaną wprowadzone do środowiska powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie oraz powodują, że oczyszczalnie ścieków pracują z dużo mniejszą wydajnością. Może nastąpić: skażenie wód gruntowych, stanowiących źródło wody pitnej.

Każda bateria i akumulator wrzucone do kosza na śmieci, do lasu lub na łąkę powodują zagrożenie dla środowiska. Jedna guzikowa bateria srebrowa może skazić 1 m³ gleby lub zatruć 400 litrów wody i wywołać w nich istotne zmiany ekologiczne.

Po zużyciu każdej baterii lub akumulatora wrzuć je do specjalnego pojemnika oznaczonego napisem “Zużyte baterie”.

pojemnik na zużyte baterie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stosowany w akumulatorach elektrolit czyli rozcieńczony kwas siarkowy (H2SO4) w przypadku uszkodzenia obudowy i wycieku może spowodować korozję rur kanalizacyjnych oraz działa zabójczo na florę bakteryjną w oczyszczalniach ścieków. Elektrolit z akumulatora umieszczonego w pojemniku z innymi odpadami i przekazanego na komunalne wysypisko śmieci, w przypadku wycieku, wstrzymuje procesy biodegradacji innych odpadów.

Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne - oddajemy do sprzedawców podczas zakupu nowego sprzętu, sprzedawca zobowiązany jest odebrać od kupującego sprzęt danego typu w takiej samej ilości jaka podlega zakupowi, sprzęt można również oddać podczas zbiórek objazdowych.

Jeżeli zdecydujesz się na zbieranie zużytych baterii i oddawanie ich do jednego z punktów selektywnej zbiórki, dbasz tym samym o środowisko naturalne dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Odpady Selektywna zbiórka odpadów Zużyte baterie i akumulatory

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...