Pamiętajmy, aby:
- Nie wrzucać ich do śmietnika; przypomina o tym znak przekreślonego kosza umieszczony na zużytym sprzęcie.
- Nie porzucać zużytego sprzętu w lesie.
- Po zakupie nowego sprzętu stary oddać do sklepu.
- Oddać w specjalnym miejscu zbiórki w gminie.
- Wymieniać na sprzęt energooszczędny z oznaczeniem A lub A++.
- Oddawać potrzebującym.
-
Nie demontować samodzielnie.
Od lipca tego roku w Gminie Skrwilno działa punkt zbierania elektrośmieci, do którego można bezpłatnie i w dowolnej ilości oddawać zużyte lub zepsute urządzenia elektryczne działające wcześniej na prąd lub na baterie. Adres punktu zbierania elektrośmieci to baza po SKR w Skrwilnie przy ul. Targowej 12. Elektrośmieci można również bezpłatnie oddać do sklepu przy okazji dokonywania zakupu nowego sprzętu (w myśl zasady stary za nowy, bez względu na markę, np. mikser za mikser).
Dzięki właściwemu postępowaniu ze zużytym sprzętem RTV i AGD można odzyskać cenne metale, tj.: żelazo, miedź, ołów, cynk, jak również tworzywa sztuczne. Postępując właściwie z tego typu odpadami, zapobiegamy przedostawaniu się substancji szkodliwych, w tym metali ciężkich, do środowiska. Zużyty sprzęt RTV i AGD zawiera substancje niebezpieczne, m.in.: rtęć, kadm czy PCB. Gdy przedostaną się do gleby, mogą trafić do roślin, organizmu zwierząt oraz człowieka. Zużyty sprzęt zawiera również freony, które niszczą warstwę ozonową. Jeśli niewłaściwie postępujemy ze zużytym sprzętem, przyczyniamy się do przedostawania się tych substancji do atmosfery.
Co można oddać?
- Wielkogabarytowe urządzenia AGD (m.in. lodówki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki),
- Sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny (m.in. notebooki, komputery PC, drukarki, kopiarki, skanery, faksy, telefony komórkowe),
- Sprzęt audio-video (m.in. telewizory, głośniki, magnetofony, kamery, odtwarzacze dvd, instrumenty muzyczne),
- Małogabarytowe urządzenia AGD (m.in. odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, zegary),
-
Zabawki, urządzenia do rekreacji (m.in. konsole gier video, automaty, sportowy sprzęt elektryczny
i elektroniczny), - Narzędzia (m.in. wiertarki, piły, kosiarki, maszyny do szycia).
Zgodnie z obowiązująca ustawą Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (z późniejszymi zmianami) nie wolno wyrzucać elektroodpadów do zwykłego śmietnika. Za wyrzucenie elektroodpadów do zwykłego śmietnika grozi kara grzywny do 5 000 złotych. Za samodzielne demontowanie zużytych sprzętów grozi kara od 2 tysięcy do 100 tysięcy złotych.
Informacji udzielamy pod numerem: 54 270 00 12 wew. 19
Oddajmy nasze elektroodpady w dobre ręce!