Płaćmy za śmieci
Od lipca zeszłego roku wszyscy właściciele nieruchomości mają obowiązek opłacania rachunków za wywóz śmieci. Ich wysokość uzależniona jest od tego, ile osób mieszka pod danym adresem.
W naszej gminie 95 % właścicieli nieruchomości płaci w terminie za śmieci. Jest to wynik zadowalający. Nowe przepisy obowiązują od niedawna. Właściciele muszą przyzwyczaić się do nowego obowiązku, jakim jest regularna opłata za śmieci. Część odłożyła rachunki na później, inni być może zapomnieli. Warto regularnie płacić za śmieci. Osoby, które nie uregulują opłaty na czas, czeka niemiła niespodzianka.
Koperta i znaczek za 11,60 zł
Do właścicieli nieruchomości którzy spóźniają się z płatnością, wysyłane są upomnienia, za które teraz muszą zapłacić 11,60 zł. Niektórzy pewnie się dziwią, skąd taka kwota, przecież koperta i znaczek kosztują dużo mniej. Ta stawka to opłata administracyjna, która jest z góry narzucona (w całym kraju obowiązuje taka sama wysokość stawki).
Dotychczas urzędnicy wysłali 83 upomnienia za opóźnienia w opłatach za śmieci w okresie od lipca do grudnia 2013 r. Właściciele nieruchomości mogą wyrównać zaległości.
Regulacje prawne, które od lipca 2013 r. obarczają gminy obowiązkiem wywozu odpadów od właścicieli nieruchomości, zobowiązują również samorządy do egzekucji opłat należnych z tego tytułu. Urząd najpierw wysyła do dłużnika upomnienie i wezwanie do zapłaty. Gdy to nie poskutkuje, to od marca tego roku zacznie wystawiać niesolidnym mieszkańcom tytuły wykonawcze.
Zaległe opłaty będą ściągane z wynagrodzeń, emerytur, rent, pieniędzy posiadanych na rachunku bankowym, a nawet z ruchomości (np. komputer, telewizor). O źródłach dochodu dłużnika, miejscu zatrudnienia czy posiadanych przez niego kontach bankowych, urząd dowie się od fiskusa i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszty, poniesione w związku z poszukiwaniem majątku i prowadzeniem egzekucji, obciążą dłużnika. Żeby więc uniknąć przykrych i kosztownych konsekwencji, najlepiej w terminie regulować płatności.
Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi można dokonać za pośrednictwem internetu, u sołtysów, w banku i na poczcie.
Cieszy fakt, ze problem zaległości w opłatach za śmieci dotyczy tylko niecałych 5 % mieszkańców.