Gmina Skrwilno

Dziś jest: poniedziałek, 27 maja 2024 roku       Imieniny: Jana, Juliusza
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Skrwilno i okolice Zabytki CMANTARZ PARAFIALNY w Skrwilnie

CMANTARZ PARAFIALNY w Skrwilnie

Drukuj

c_150_100_16777215_0___images_stories_galerie_w_artykulach_Historia_gminy_Zabytki_Cmentarz_parafialny_33174640_1809298845783294_7438519298064121856_n.jpgCmentarz grzebalny w Skrwilnie założony został w 1837 r. przez ks. B. Świerkockiego, ówczesnego proboszcza parafii. W latach siedemdziesiątych XIX w. został ogrodzony parkanem kamiennym przez ks. Ł. Grabowskiego W tym czasie na cmentarzu znajdował się duży drewniany krzyż oraz figura św. Jana Napomucena. Gruntowne zmiany zaszły w roku 1894 – postawiono figurę dębową Chrystusa Ukrzyżowanego oraz zasadzono wiele drzew. Prawdopodobnie, w tych latach, podczas remontu, cmentarz otoczony  został parkanem i obsadzony drzewami morwowymi przez ks. D. Jędrzejkowskiego. Ten piękny parkowy wygląd wzbudzał wielki zachwyt biskupów przybywających do Skrwilna na wizyty kanoniczne.

Po wojnie, ks. Skubiszewski zapoczątkował grodzenie cmentarza parkanem trwałym. Po Jego śmierci, prace prowadzone były dalej przez cały okres administrowania ks. Sadowskiego. W latach siedemdziesiątych, już za bytowania ks. A. Majkowskiego, powiększono obszar cmentarza do 3 ha. Do kontynuacji robót przyczynił się także ks. Ptaśkiewicz. Ciągnęły się one jeszcze do roku 1987, ostatni odcinek parkanu zaczęto wczesną wiosną roku następnego. Następca, ks. Mikołajewski rozpoczął budowę cmentarnej alei. Drogę utwardzano szlaką i zabezpieczono krawężnikami. W 1994 r. zbudowany został ołtarz (poświęcony 1 listopada przez ks. J. Kraszewskiego), gdzie do dziś odprawiane są msze św. 
Obecny proboszcz parafii, Władysław Jagiełło przyczynił się do założenia w parkanie nowej bramy, krawężników, a w 2012 r. z pieniędzy ofiarowanych w testamencie przez ks. J. Kraszewskiego ułożone zostały na cmentarzu aleje z kostki brukowej. W ostatnich latach na cmentarzu ustawiono 3 krzyże ufundowane przez mieszkańców parafii.

gallery1 gallery1 gallery1

Skrwilno i okolice Zabytki CMANTARZ PARAFIALNY w Skrwilnie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...