Gmina Skrwilno

Dziś jest: wtorek, 21 stycznia 2025 roku       Imieniny: Agnieszki, Jarosławy
Polish English German Russian

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Skrwilno i okolice Zabytki NEKROPOLIA WŁAŚCICIELI OKALEWA

NEKROPOLIA WŁAŚCICIELI OKALEWA

Drukuj

c_150_100_16777215_0___images_stories_galerie_w_artykulach_Historia_gminy_Zabytki_NEKROPOLIA-WLASCICIELI-OKALEWA_P1070933.JPGZałożona została w latach siedemdziesiątych XIX w.

W południowo – wschodniej części nekropolii znajduje się nagrobek w formie kapliczki, wspartej na 4 kolumnach, z figurą w pełnej postaci, stojącej na cokole, Matki Bożej z ramionami złożonymi na piersi. Poniżej, w płytkiej wnęce tablica z umieszczonymi od góry herbami Dołęga i Radwan oraz napisem:
„D.O.M./ TU SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI Ś.P./ KUNEGUNDY Z LASOCKICH/ MIODUSKIEJ/ MAŁŻONKI SĘDZIEGO POKOJU P TU LIPNOWSKIEGO/ WŁAŚCICIELA ZIEMSKIEGO/ ZM. DN. 29 MAJA 1873 R. W WIEKU LAT 78/ POZOSTAŁA CÓRKA, WNUKI I PRAWNUKI/ PROSZĄ O WESTCHNIENIE/ DO BOGA.”

KUNEGUNDA Z LASOCKICH, była żoną Teodora Mioduskiego, herbu Radwan, radcy województwa płockiego i sędziego pokoju powiatu lipnowskiego, właściciela dóbr Wielgie w lipnowskiem.

Centralnie, umieszczone zostały 3 groby w otoczeniu aniołów z nagrobkami w formie przyziemnych płyt wykonanych z czarnego marmuru.

Na płycie z lewej strony widnieje napis:
„SP/ ADOLF/ CHEŁMICKI/ UR. 17 CZERWCA 1825 R./ ZM. 6 MARCA 1912/ R. I. P.”

ADOLF CHEŁMICKI, syn Ignacego. W roku 1853 otrzymał od ojca dobra Okalewo, jednak majątek wyceniony na 900 tys. złp. objął dopiero 6 lat później. W 1867 roku wybudował w Okalewie nowoczesną, zmechanizowaną gorzelnię, w 1869 r. murowany młyn parowy, a kilka lat później tartak. W majątku prowadził hodowlę koni arabskich. W 1903 r. rozpoczął budowę mleczarni w Rypinie. Był także właścicielem innych majątków ziemi dobrzyńskiej. W 1862 r. kupił od Antoniego Wilczewskiego Lasoty, a w 1878 od Stanisława Żochowskiego – Godziszewy. W 1880 r. wszedł w posiadanie Balina, który przepisał na córkę Annę w 1886 r. W latach 1872-1898 wykupił stopniowo od rodziny Gockowskich całość dóbr Żałe, które w posiadaniu jego spadkobierców pozostawały do 1936 r. Dzięki małżeństwu z Władysławą, córką Gabriela Karnkowskiego i Anny z Mioduskich, stał się właścicielem Świętosławia (pow. lipnowski). Posiadał również majątek Kleszczyn. Pozostawił syna Adriana i 4 córki – Antoninę (wyszła za mąż za Antoniego Gniazdowskiego, właściciela Radzik Małych i Łapinóżka; aktywna działaczka w okresie międzywojennym; zamordowana przez Selbstschutz w 1939 r.), Annę (wyszła za mąż za Alfreda Barthla, właściciela Nadroża; od ojca w posagu otrzymała majątek Balin, który przeszedł wówczas w posiadanie rodu Barthlów) , Gabrielę (wyszła za mąż za swojego kuzyna Stanisława Chełmickiego) i Janinę (mąż Józef Wybicki; córka Maria - poślubiła swego stryja Adriana Chełmickiego).

Centralnie umieszczona jest płyta nagrobna z napisem:
„ SP/ WŁADYSŁAWA Z KARNKOWSKICH/ CHEŁMICKA/ UR. D. 27 CZERWCA 1835 R./ UM. D. 13 LISTOPADA 1909 R./ R. I. P./ BĄDŹ POCHWALONY W MIŁOSIERDZIU SWEM WIELKI BOŻE/ DAJ ODPUSZCZENIE WIN UKOCHANYM NASZYM/ PRZYJM ICH DO ŁASKI SWEJ PROSIMY CIĘ O PANIE WSZECHMOCNY.”

WŁADYSŁAWA Z KARNKOWSKICH CHEŁMICKA, była córką Gabriela Karnkowskiego i Anny z Mioduskich, właścicieli ze Świętosławia w powiecie lipnowskim. Po zawarciu małżeństwa z Adolfem Chełmickim, majątek ten wniosła w rodzinę Chełmickich z Okalewa.

Z prawej strony znajduje się płyta nagrobna z napisem:
„SP/ WŁADYSŁAWA MARJA/ CHEŁMICKA/ UR. 18 MAJA 1867 R./ ZM. 30 KWIETNIA 1882 R./ R. I. P.”

W północno – zachodniej części nekropolii znajduje się betonowa płyta z rytym napisem:
„JANINA WYBICKA/ UR. W NIEWIERZU/ ZM. W OKALEWIE/ W SIERPNIU 1939/ AVE MARIA.”
JANINA CHEŁMICKA, była córką Adolfa Chełmickiego, siostrą Adriana Chełmickiego, wnuczką Ignacego Chełmickiego, właścicieli majątku Okalewo. Wyszła za mąż za Józefa Wybickiego (ur. w 1866 r. w Niewierzu koło Brodnicy, lekarz, polityk, minister dzielnicy pruskiej w latach 1921-1922, zm. w 1929 r. w Toruniu).

W południowej części nekropolii znajduje się marmurowa płyta z napisem:
„SP/ ADRJAN CHEŁMICKI/ UR. 12 LISTOPADA 1868 R. UM. 10 LISTOPADA 1933 R./ WŁAŚCICIEL OKALEWA, GODZISZEW, KIEŁPIN I ŚWIĘTOSŁAWIA/ FILOMATA POMORSKI/ PIONIER AUTOMOBILIZMU I LOTNICTWA/ PROSI O ZDROWAŚ MARJA.”

ADRIAN CHEŁMICKI, syn Adolfa i Władysławy z Karnkowskich. W 1904 r. ojciec zapisał Mu dobra Godziszewy, a w 1910 Kiełpiny. W 1912 r. w wyniku działów rodzinnych i wykupów, stał się właścicielem Okalewa i Świętosławia. Swojej siostrze Antoninie sprzedał zaś część dóbr Żałe. W 1903 wybudował w Rypinie mleczarnię, na bazie której, w okresie międzywojennym powstała spółka ROTR. W 1912 r. był pomysłodawcą oraz fundatorem budowy konnej kolejki wąskotorowej Rypin – Dobrzyń nad Drwęcą. Ze względu na swoje ornitologiczne zainteresowania zgromadził w Okalewie bogatą kolekcję ptaków, którą prezentował na wystawach. W stanie kawalerskim miał córkę Marię Halinę. Dopiero w roku 1928, mając 60 lat, ożenił się z Marią Wybicką, córką swojej siostry. Z tego małżeństwa urodziła się jedna córka – Maria Teresa Bonaventura. Zmarł w roku 1933, pozostawiając cały majątek żonie oraz córkom.

W części południowo – zachodniej nekropolii właścicieli Okalewa zachowany został jeszcze jeden nagrobek z krzyżem żeliwnym, który niestety pozbawiony jest tablicy.

gallery1 gallery1 gallery1
gallery1 gallery1 gallery1
gallery1   

Skrwilno i okolice Zabytki NEKROPOLIA WŁAŚCICIELI OKALEWA

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...